OBEC LIPINA > OBEC > O obci

O obci

grafika - letecký snímek

Obec Lipina se nachází v Nízkém Jeseníku, 4 km od města Šternberk, v nadmořské výšce 490 m.n.m. Tvoří ji dvě části – část Lipina a část Stachov.
Dopravní obslužnost je zajišťována linkovými spoji ČSAD – směr Opava, Bruntál a Libavá.

grafika - pomník a obecní úřad

Obec je známá automobilovými závody do vrchu Ecce Homo, jejichž trať prochází územím obce. Prochází tudy značené turistické a cykloturistické trasy. Okolí je známé kvalitními lyžařskými terény, lesy oplývají bohatou flórou a na podzim je rájem houbařů. Ke sportovnímu vyžití lze využít víceúčelové hřiště, travnaté hřiště a venkovní cvičební stroje. Ve středu obce je kaple se zvonicí, nedaleko níž se nachází pomník obětem 1. světové války se jmény padlých občanů Lipiny a Stachova. V obci se také nachází hřbitov s márnicí.

mapa

Stručná historie obce

Nejstarší zpráva o existenci obce pochází z roku 1296, kde jsou obě části obce pojmenovány jako Lipinie a Stachova ves. Obě obce patřily Šternberskému panství až do zrušení poddanství. V roce 1850 byly začleněny do okresu Šternberk. Původní osídlení bylo převážně české, avšak od 14. století docházelo k zabydlování německými osadníky. V roce 1854 zde žilo celkem 252 obyvatel. V roce 1867 větší část obce vyhořela. V roce 1938 se stává Lipina i Stachov součástí Šternberského landráru v rámci Velkoněmecké říše. V sedmdesátých letech byly Lipina se Stachovem přičleněny ke Šternberku.

Lipina se osamostatnila po referendu vypsaném v obou obcích v roce 1990. V roce 1996 oslavila obec 700 let od první písemné zmínky o Lipině a Stachovu, která se nachází v listině uložené v archivu města Olomouce.

Více informací k historii obce >>