OBEC LIPINA > Projekty a záměry > Lesní technika – krátící pila 2017

Lesní technika – krátící pila 2017

LOGO II

Celkové náklady : 393.900,- Kč
Vlastní zdroje : 198.900,- Kč
Výše dotace: 195.000,- Kč
Poskytovatel dotace: Státní zemědělský a intervenční fond Ministerstva zemědělství ČR v rámci  Programu rozvoje  venkova

V roce 2017 nám byla schválena žádost o dotaci v rámci Státního zemědělského intervenčního fondu v programu rozvoje venkova, Opatření investice do lesů – lesnická technika, kdy byla zakoupena krátící pila  zn. ROTOMAT 4L, připojená za traktor s dopravníkovým pásem dosahujícím až do výšky 3 metrů.

Nákupem této pily jsme zrychlili a usnadnili zpracování palivového dříví z našich lesů, kdy naší pracovníci jsou pomocí takového stroje schopni denně nařezat až 40 sypaných metrů vysušeného palivového dříví na délku polen 25cm nebo 33cm.  Doposud naši pracovníci dřevo řezali na klasické cirkulárce, která je jednak pomalá, nebyla opatřena dopravníkovým pásem na pořezaný sortiment, ale zejména byla nebezpečnější pro obsluhu.
Srovnání: Pomocí cirkulárky se denně nařezalo 20 sypaných metrů dříví, kdy navíc byli zapotřebí min. 3 lidé, z nichž jeden nahrazoval dopravníkový pás tím, že všechna polena vhazoval ručně do kontejneru. U Rotomatu si vystačí dva pracovníci, přičemž nemusí používat tolik fyzické síly.